OFİS TAŞIMA

Firmanıza ait eşyalar, mobilyalar, teknik malzemeler, teknolojik ürünler, arşiv ve akla gelen diğer tüm ofis eşyalarını güvenli bir biçimde taşımak, zamanında teslim ederek muhtemel gecikmeler karşısındaki zararları ortadan kaldırmak ofis taşıması talep eden müşterilerin olmazsa olmazlarıdır.

Azra Şehirlerarası Nakliyat olarak olduğumuz ofis taşıma hizmetini de en nitelikli, özverili, güvenilir hizmet anlayışı ile kıymetli müşterilerimize sunmaktan gurur duyarız. Müşteri memnuniyetine önem veren iş politikamız sayesinde en iyi reklamımız müşteri referanslarımız olmuştur.

Kuruluşumuz ofis taşıma firmaları arasında sağlam taşıma özellikleri ve ayrıca kayıtsız koşulsuz müşteri beğenisi anlayışı ile önde gelen bir şirkettir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ofis nakliyat hizmeti içeriği ve taşınacak malzeme sebebiyle diğer taşımacılık tiplerinden ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Bu sebeple ofis taşımacılıkı kullanılan taşıma teknolojisi, elemanların sağlamış olduğu dikkat ve taşıma aracı seçimi çok daha önem kazanmaktadır.

Ofis taşıma hizmetleri hakkındaki ihtiyacınıza göre belirlenecek taşıma biçimi, seçeceğiniz ofis taşıma işletmesinin kalite anlayışı çerçevesinde ilk önce adresinize gelen taşıma uzmanı tarafından iş yerinizin taşıma şartlarını kontrol edilir. Daha sonra ofis taşıma hakkında nakliye programı yapılır. Her iki tarafın da birbirini, talepleri doğrultusunda operasyonun başında net olarak bilgilendirmesi bu sebeple önemlidir.

Ofis nakliye işlemlerinin gerçekleştirildiği gün taşımanın daha pratik yapılması için ofis, bölüm bölüm taşımacılık aracına taşınır. Ofis taşıma esnasında evrak dolapları ve masaların demontesi ve taşındıktan sonra montesi için profesyonel elemanlar tarafından şarjlı söküm aletleri kullanılır. Tüm ofis eşyaları özel ambalajlama malzemelerine sarılarak ambalajlanır. Dosya ve masa aksesuarları koli yapılır ve üzerine gereken açıklayıcı bilgiler yazılarak taşıma aracına yerleştirme sağlanır.

Ofis taşıma piyasasında müşteri referanslarıyla öncü olan Azra Şehirlerarası Nakliyat firmamız, güvenilirlik ve profesyonellik ilkelerine bağlı bir hizmet vermektedir.

Ofis taşımacılığı denince akla gelen bir marka olarak, ofis taşıması esnasında karşılaşacağınız faaliyetler hakkında da bilgi vermeyi soru işaretlerini yanıtlamak adına önemli buluyoruz. Bunlar arasında ön plana çıkan başlıklarsa şöyle:

Sigortalı taşıma:

Eşya taşıma sigortası, eşya ve yüklerinizi nakil süreçlerinde ihtimal dahilinde oluşacak ya da öngörülemeyen hasarlara karşı güvence altına alınmasıdır. Ücret dahilinde tarafınıza bildirilir.

Söküm ve kurulum:

Ofis eşyalarının doğru şekil ve koşulda sökülmesi, sarımlanması, paketlenmesi, kamyon veya tıra dengeli yerleştirilmesi, taşınmadan sonra da doğru kurulum yapılmasını kapsayan işlemler nakliyatçı firma tarafından yapılır.

Paketleme ve ve yükleme:

Ofis eşyalarının türüne göre uygun olan ambalajlama işletmenin sorumluluğudur. Ofis masası, diğer mobilyalar ve tüm ürün ve malzemeler, teknolojik aletler nakliye sırasında zarar görmeyecek şekilde araçlara yerleştirilmelidir. Taşıyıcı firma bunu gözeterek hareket etmekle yükümlüdür.

Yerleştirme ve Montaj:

Ofis nakliyesinde hedef adrese taşınan ve monte edilen eşyalar, firma tarafınca müşteri talebine göre yerleştirilecektir.

Ofis taşıma işlemleri alanında özellikle eşya güvenliği konusunda endişe yaşamakta olan müşteriler, haklarından haberdar olarak taleplerini belirlemelidir. Ofis taşıma esnasında eşya ve malzemelerin kaybolması ya da tahrip olması gibi risklerin önlenmesi için ofis taşıma şirketinin seçimi oldukça önemlidir. Ofis taşıma fiyatları konusunda “ucuz olsun” mantığı ile hareket etmek kişilere zarar olarak dönebilir. Hem sağlam hem de uygun maliyetli lojistik hizmeti almak isteyenler, ofis taşımacılık firmalarıyla yüz yüze yapılacak görüşmelerle en ideal işbirliği yolunu bulacaklardır.